Mint már írtam, többször is voltunk a Zemplénben. Most a várak nyomában rész következik. Nagyon szeretem a romvárakat romantikus zugaival, felfedezhető rejtekeivel. 

A várak felé indulva érkezünk Füzérradványra. Először egy kastélyt nézünk meg, melynek kertlyében található egy óriási platán is. A kastély sárga színű kívülről, és megnyugtató képet fest. Innen lehet tovább indulni Füzéére. A várra egy meredek hegyoldalon felkapaszkodva lehet feljutni, melynek legvégén lépcsőzetes sziklákon kell felmenni. Már messziről szép képet fest a vulkáni képződményeken felépülő vár.

Zemplén másik vára, a kevésbé érdekes regéci vár, mely nem zudom most milyen lehet, mert építgették, de amikor mi jártunk ott, csak kisebb rom volt. Nekünk az az élményünk volt benne, hogy akkor voltak ott a régészek, akik mutattak nekünk leleteket is, és beszélgettünk arról, hogyan végzik a munkájukat. Tőlük tudtuk meg, hogy van egy lehetőség, ahol felnőtt önkéntsek minden évben részt vehetnek régészeti munkában. Akkor még gyerekek voltunk, így nem volt számunkra lehetőség ez, de nemrég jutott eszembe újra, és mostmár szeretnék elmenni. Lehet, hogy egyszer erről is fog szólni majd egy cikk.

A harmadik híres zempléni vár Boldogkőváralján található. Ennek van egy hosszú földsávja, ami a jellegzetessége. Úgy mondják, hogy egyik oldalról egy oroszlánfejet ábrázol, de mi ezt nem szoktuk belelátni. A várba szintén meredek, úton lehet feljutni, de hát általában minden vár ilyen. A várban található egy ásványkiállítás, amit én geológusként nagyon szeretek.